5 sposobów na bieganie zimą

ZZima to okres robienia bazy tlenowej, dzięki której na wiosnę będziemy mogli biegać szybciej. W tym czasie inaczej pracuje nasz organizm i inne są jego potrzeby niż w lecie. Dlatego potrzebne jest odpowiednie przygotowanie do treningu oraz dbanie o ciało po jego zakończeniu.
Oto pięć porad, które pomogą stawić czoła bieganiu w zimowej aurze:
1. Ubierz się ciepło, ale nie za ciepło!
Podstawową zasadą ubioru w zimie jest tzw. metoda „na cebulkę”, czyli zastosowanie kilku warstw. Pierwszą warstwą powinna być koszulka termoaktywna, która pomaga odprowadzać wilgoć od skóry i daje poczucie ciepła. Kolejna warstwa to w zależności od potrzeb bluza lub kurtka, a ich grubość i poziom dawanego ciepła zależy od nas, ponieważ każdy z nas ma inny komfort cieplny. Warto ubierać się na trening tak, aby po wyjściu z domu nie było nam za ciepło – nawet lekko chłodno, bo w trakcie biegu ciało się rozgrzeje i przy zbyt dużej warstwie ubrań dojdzie do przegrzania organizmu.
2. Osłoń całe ciało.
Ubierając się na zimowy trening nie zapominajmy o częściach ciała, które szczególnie potrzebują ochrony. Należy zwrócić szczególną uwagę na szyję, głowę, stopy i dłonie. Gdy jest nam zimno, możemy utracić nawet do 70 proc. ciepła przez nieosłonięte miejsca naszego ciała. Warto zatem wybrać ciepłą czapkę, komin osłaniający szyję oraz ciepłe rękawiczki i wysokie skarpetki, które zapewnią nam odpowiedni komfort i izolację od zimna.
3. Zadbaj o stawy i ścięgno Achillesa.
Przy zimowych temperaturach należy ubierać dłuższe i cieplejsze skarpetki niż ma to miejsce przy wyższych temperaturach. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na bóle ścięgna Achillesa oraz stawów. Bóle te mogą przypominać bóle reumatyczne i mogą powodować powstawanie stanów zapalnych. Dzieje się tak ponieważ w temperaturach w okolicy zera stopni, dochodzi do wytrącania się kwasu moczowego zarówno w mięśniach jak i stawach, co powoduje ból, który z czasem może narastać.
4. Rozgrzewka to podstawa.
Wychodząc na trening z ciepłego mieszkania, możemy doznać lekkiego szoku przy różnicy temperatur. Co naturalne przy nie rozgrzanym organizmie, a w szczególności mięśni, stawów i ścięgien, jesteśmy gorzej przygotowani do biegania. Warto wykonać kilka dynamicznych ćwiczeń, które zapewnią nam solidne wejście w trening. Dzięki takiemu zestawowi organizm przygotuje się na większy wysiłek i łatwiej wykonamy założony trening.
5. Rozciągaj się po treningu.
Mimo zimy nie zapominajmy o ważnym elemencie jakim jest rozciąganie. W tym celu wykonujmy ćwiczenia rozciągające wszystkie partie mięśni nóg, co pozwoli przygotować się na kolejny trening. Rozciąganie wykonujmy już w domu gdzie nie pozwolimy, aby nasz organizm się wychłodził po zakończeniu biegania.
Powyższy tekst napisałem do gazety Metro z dnia 19 grudnia 2014.