5 sposobów na postanowienia noworoczne
WW nowym roku zawsze stawiamy sobie ambitne cele i postanawiamy zmienić swoje życie. Każdy z nas obiecywał sobie, że zacznie regularnie biegać albo poprawi życiówkę. Niestety podjęte zobowiązania przed samym sobą, często kończą się na obietnicach. Odpowiednie podejście do tematu pozwoli zwiększyć nasze szanse na osiągnięcie końcowego sukcesu, a sama realizacja wyznaczonego celu będzie łatwiejsza.
Oto pięć porad, które pomogą w realizacji postanowień noworocznych:
1. Planujmy z głową.
Konkretne cele i postawienia jakie stawiamy przed sobą powinny być przemyślane i rozsądne z punktu widzenia, tego co chcemy zmienić i w jakim czasie. Każdy z celów musi być realnie możliwy do zrealizowania. Dodatkowo cel powinien być ważny dla nas samych, co spowoduje, że ciężej będzie nam z niego zrezygnować. Początkowo lista celów może mówić o zgubieniu paru kilogramów, poprawieniu czasu w półmaratonie albo przebiegnięciu królewskiego dystansu maratonu po raz pierwszy. Taka listę warto przeanalizować i wybrać maksymalnie 1-2 cele, na których będziemy mogli skupić się w 100 procentach. Niestety im większa liczba podjętych wyzwań, tym większa szansa, że nie uda nam się zrealizować żadnego z nich.
2. Publiczne zobowiązanie.
Przed samym sobą możemy sobie wiele obiecywać, ale gdy trzeba się zadeklarować przed rodziną, znajomymi może być już ciężej. Ale o to w tym chodzi, bo jeśli ogłosimy całemu światu, że w tym roku przebiegniemy maraton, uzyskamy mobilizację i energię do działania. Uruchamiamy w głowię myśl, że skoro już się zadeklarowaliśmy to nie możemy „dać plamy” przed najbliższymi.
3. Umowa z samym sobą.
Gdy precyzyjnie określimy swój cel, powinniśmy go zapisać i umieścić w widocznym miejscu. Najlepiej aby znalazł się w kilku miejscach: na lodówce, w miejscu pracy, na tapecie telefonu czy w kalendarzu. Dzięki temu zabiegowi, cel będzie cały czas w zasięgu wzroku i ciągle będziemy mieli go w głowie. Jest to zabieg psychologiczny, gdyż dla człowieka bardziej wartościowe jest to co zostało zapisane niż to co tylko powiemy lub pomyślimy.
4. Regularność, a małe sukcesy.
Warto postarać się i zapewnić sobie podzielenie celu na mniejsze części – etapy. Dzięki temu będziemy mogli odnieść mniejsze sukcesy składające się na realizację większego postanowienia. Nie można też zapominać o regularności podjętego wysiłku, ponieważ dzięki temu wyrabiamy sobie nawyki, których trudniej się pozbyć, a w chwilach zwątpienia ciężej będzie zrezygnować gdy wiemy ile już poświęciliśmy na wypełnienie celu.
5. Siła umysłu.
Ważnym elementem o którym warto pamiętać jest wizualizacja celu oraz podjętych działań na rzecz jego realizacji. Im więcej razy widzimy siebie w wyobraźni gdzie realizujemy cel, tym większa szansa na jego realizację. Takie działanie pozwala nam zyskać większą pewność siebie, wewnętrzną siłę i odporność psychiczną, dzięki której łatwiej nam będzie wytrwać w danym postanowieniu.
Powyższy tekst napisałem do gazety Metro z dnia 9 stycznia 2015.